Miłość to nasz bastion zaprojektowany, by zapewnić nam emocjonalne schronienie, abyśmy mogli poradzić sobie z trudami istnienia. Dążenie do emocjonalnego przywiązania – znalezienia kogoś, do kogo możemy się zwrócić i powiedzieć „Trzymaj mnie mocno”- jest zapisane w naszych ciałach i genach.
dr Sue Johnson

“… nie będę kochał siebie samego, jeśli zdradzę siebie samego dla ciebie, ani nie pokocham cię, jeśli będziesz taki, jak ja chcę, a nie taki jaki naprawdę jesteś. Ja to Ja, Ty to Ty” Fritz Perls

Kiedy związek dwojga ludzi przeżywa trudności, zmaga się z dojmującym i przedłużającym się cierpieniem, z doświadczeniem traumy czy straty, albo gdy nasilające się konflikty niszczą bliską relację zagrażając kontynuacji związku warto rozważyć spotkania w ramach terapii par.

Ta forma pomocy może być użyteczna również wtedy, gdy dwoje ludzi chcą  jedynie poprawić komunikację albo „odkryć siebie dla siebie” niejako na nowo. Podczas spotkania z terapeutą obecni są oboje partnerzy, zaś najważniejszym warunkiem pracy nad relacją jest gotowość obojga do podjęcia wysiłku na rzecz poszukiwania konstruktywnych rozwiązań i osiągnięcia pozytywnej zmiany w związku.

W pracy terapeutycznej z parą terapeuta zachowuje bezstronność  , co oznacza, że nie podejmuje się „zmieniania” jednego partnera na zlecenie drugiego, a raczej pomaga parze wyodrębnić cele, sporne zagadnienia, daje możliwość omawiania wyodrębnionego problemu w atmosferze szacunku i akceptacji, obejrzenia go w innym świetle oraz towarzyszy podczas odkrywania możliwych rozwiązań.

Podczas spotkania proponowane są parze zadania (czy też eksperymentalne zachowania) do wypróbowania pomiędzy sesjami. Pozwalają one partnerom doświadczyć i przećwiczyć nowe wzory postępowania oraz znaleźć te najlepsze, najbardziej satysfakcjonujące dla wzajemnej relacji. 

Spotkania z parą odbywają się co 2 tygodnie a poszczególna sesja trwa 90 min.